Trebuie sa iau tratament?

Colesterol

Postata de Rosza cu 12 ani in urma.

Rezultatele analizelor sunt urmatoarele:
HDL colesterol 142 mg/dl (valoare foarte buna)
LDL colesterol 136 mg/dl ( valoare in limite normale)
Colesterol total 291 mg/dl (peste limitele normale)

Valoarea mare pt HDL nu poate fi cauza valorii mari pentru colesterolul total?
Trebuie sa iau tratament pentru reducerea colesterolului?

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Partea buna din aceste rezultate consta in raportul , relativ bun intre valorile HDL si LDL colesterol. Partea negativa consta in faptul ca valoarea de 291 mg/dl este aproape dubla fata de limitele normale . Tratament ar tre bui sa faci, dar mai intai consulta medicul care ti-a recomandat aceste analize pentru a-ti face LIPIDOGRAMA pentru a formula o concluzie si a stabli un tratament. Sanatate

Rosza

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Am mai facut analiza - trigliceridele serice - valoarea 64.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

In aceste conditii ( discutati si cu medicul ) poate va recomanda monitorizarea colesterolului total prin regim alimentar cu restrictii la grasimi animale, fainoase si dulciuri concentrate. Bogat in legume si fructe derivate ale laptelui, carne sp***a si peste , si sa luptati impotriva supraponderabilitatii.

Rosza

acum 12 ani

Multumesc MULT, voi discuta pentru regim alimentar.