tratament si dieta colesterol mare

Colesterol

Postata de membru233641 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,va rog daca se poate sa imi recomande si mie cineva un tratament si dieta in col
esterol mare,mai exact acum doua saptamani am facut un set de analize printre care si colesterolul care a iesit 307,glicemia 128,dar la trigliceride sunt in parametri normali,va rog daca ma poate ajuta careva cu un sfat,o recomandare,Va multmesc anticipat.
O zi buna va doresc.

Raspunsuri (1)

Mirna

acum 10 ani

Va recomand un tratament naturist, iar pentru inceput o detoxifiere generala a organismului timp de o luna prin care si colesterolul si glicemia vor scadea de la sine. O schema eficienta include capsule din alge marine brune (kelp) sau verzi (spirulina), fibre (gen detoxicolon, kg-stop etc) si ceaiuri (de purificare a sangelui sau a organismului). Dupa terminarea detoxifierii, se poate continua cu preparate naturiste specifice care se gasesc in plafare.

Dieta ar trebui sa fie permanenta, nu doar pe timpul tratamentului, si inseamna sa excludeti in totalitate alimentele procesate (preparate, semi-preparate, ulei rafinat, sare iodata, zahar si orez alb, paine alba si patiserie). De asemenea, fara fast-food, prajeli, alcool, sucuri si bauturi carbogazoase.

Alimentatia sa fie cat mai naturala si mai putin prelucrata termic, de preferat produsele bio, integrale. Avem atatea optiuni daca ne informam corect, o dieta nu inseamna frustrare, ci dimpotriva un stil de viata sanatos si indestulat care sa ne furnizeze nutrientii de care suntem privati in ritmul alert in care traim.

Succes si multa sanatate!