Tratament naturist pentru colesterol

Colesterol

Postata de Cantareata cu 10 ani in urma.

Buna ziua
Am un hipotiroidism autoimun Colesterolul a ajuns la 260. Trigliceridele sunt in limite normale, la fel si celelalte analize. Spuneti-mi ce tratament naturist se poate lua pentru colesterol, ce dieta sa tin si de unde sa procur tratamentul?
Va multumesc

Raspunsuri (6)

colnago

acum 10 ani

Buna zia. Un ajutor eficient poate fi bautura bioactiva Tahitian Noni, cel original. Nu are contraindicatii sau efecte secundare negative. Este insa un tratament naturist complementar, nu inlocuieste tratamentul prescris de medic,se foloseste ca adjuvant.

dorel

acum 10 ani

doua capsule ulei de in dimineata inainte de masa si doua capsule ulei de somon dupa masa de pranz,bineinteles regim alimentar

Radu

acum 10 ani

Ce inseamna tratament pentru colesterol? El nu este o boala, nu se trateaza.
Nivelul total de colesterol este irelevant. Conteaza HDL, LDL cu densitate mare, trigliceride, proteina C reactiva. Colesterolul este un "pansament" in cazul unei inflamatii in organism. Nu este de dorit scaderea in mod artificial a nivelului de colesterol (statine) ci trebuie mers la radacina problemei si anume inflamatia.
Dieta: carne, lactate, oua, peste, organe, tone de vegetale fibroase si legume, seminte, nuci, alune, suplimentate cu omega 3 si multivitamine.
Fara: zahar, creale( paine, paste, orez). Cerealele integrale sunt mai sanatoase decat cele rafinate doar in masura in care tigarile cu filtru sunt mai sanatoase decat cele fara filtru asa ca sunt de evitat.
Petru gatit folositi numai grasimi saturate: unt, gee, untura. Uleiurile vegetale se consuma numai reci (in salate) si numai daca sunt obtinute prin presare la rece.
In general folositi numai alimente pe care le gasim in natura, fara adaosuri sau procesare. Laptele din supermarket nu este un aliment natural deoarece vaca nu produce lapte degresat si pasteurizat.
Execitiile fizice sunt foarte importante.

P.S. Cantitatea de colesterol ingerata prin alimentatie nu are nicio legatura cu nivelul de colesterol din sange. Ala e produs de ficat atunci cand este necesar.

Ioana

acum 10 ani

Am colesterolul peste 300 si trigliceride foarte mari ce tratament sa folosesc?

Eugenia

acum 10 ani

Îţi recomand produsul Orgono-Col. Este ideal pentru reglarea nivelului de colesterol şi controlul acestuia. Îl găseşti pe www.silicium.com sau scrie-mi pe [email protected] şi îţi dau mai multe detalii

Diaana

acum 10 ani

Omega 3, cu concentratie mare de DHA/ EPA. Va recomand sa le luati de pe siteurile de suplimente nutritive, de la firme gen Now, Haya labs. Natrol, etc