tratament hipercolesterolemie

Colesterol Hipercolesterolemie familiala homozigota

Postata de Tani cu 12 ani in urma.

Desi am o alimentatie relativ sanatoasa ( fara alcool, nefumatoare), am Hepatita C ( am facut interferon acum 10 ani si de atunci ma simt bine) , valorile colesterolului total, ale HDL si LDL ies peste limita (sau sub limita la col. bun), trigliceridele 350. Trebuie sa iau altceva decat omega 3? Imi va afecta ficatul? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

In tratarea dislipidemiei un rol important este respectarea unui regim dietetic:INTERZISE
carne grasa (porc, oaie, carne in sos, vanat, pasare grasa, ficat, maruntaie, limba, creier, burta, rinichi, os cu maduva),mezeluri,crustacee (creveti, raci, languste), melci, sp***aci
galbenus de ou,lapte integral, concentrat (condensat sau praf), smantana, frisca, lactate pe baza de lapte integral,branza de tara, branza topita, cascaval,biscuiti, produse de patiserie,ciorbe grase
cartofi prajiti,unt, grasimi preparate (slanina, jumari, untura), sosuri de ulei (maioneza),bauturi alcoolice, sucuri de fructe din comert, concentrate de fructe,zahar, miere, gem, bomboane, ciocolata, sirop, dulciuri concentrate
RECOMANDATE:,carne sp***a (vaca, vitel, cal, pui, iepure) la gratar sau fierte fara grasime
jambon slab neafumat,peste proaspat sau congelat (dar nu semipreparat ) la gratar sau la cuptor
1 ou/saptamana,lapte degresat, iaurt slab,branza alba (de vaci) degresata
paine alba, neagra, prajita (in cantitate limitata daca exista exces ponderal),ciorbe slabe, supe cu legume,cartofi fierti, piure fara unt,uleiuri vegetale (porumb, soia, masline, floarea soarelui)
fructe proaspete,apa minerala, ceai, cafea sp***a, sucuri de legume,graunte de orice tip in cantitati moderate (in special ovaz.
Tratamentul indicat ( in afara de omega) in reducerea colesterolului are de regula efect asupra ficatului,fiin contraindicat in aectiuni hepatice, mai ales daca sunt active.

Tani

acum 12 ani

Multumesc mult