ser lactescent

Colesterol

Postata de [email protected] cu 11 ani in urma.

Ma durea stomacul si din proprie initiativa mi-am facut o analiza pentru a depista daca am Helicobacter Pylori.Rezultatul a fost pozitiv si mi s-a scris pe buletinul de analize Ser lactescent cu semnul exclamarii.Va rog sa-mi spuneti ce inseamna aceasta si ce tratament as putea sa urmez ac***a in vedere ca am hepatita C pentru care am facut tratament cu interferon.Vreau sa mentionez ca nu mananc grasimi si prajeli.Multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aspectul lactescent al serului apare in conditiilor unor niveluri ridicate de grasimi in sange.
Este recomandat sa efectuati un profil lipidic ( determinarea colesterolului, trigliceridelor, LDL colesterol, HDL colesterol).

Rodica

acum 8 ani

Sotul meu (58ani)are glicemia 277mg/dl colesterolul 235 si trigliceride 737mg/dl (SER LACTESCENT!)
Mentionez ca are si VSH 55mm/h
Are un abdomen proieminent .
TGP =50U/L
creatinina 1.4mg/dl
La examen urina apare glucoza in urina 1000mg/dl

Puteti sa-mi oferiti cateva informatii despre aceste analize?
Va multumesc