seminte de in

Colesterol

Postata de viorut cu 12 ani in urma.

Buna seara. Va rog sa imi spuneti daca se pot maninca cerealele integrale cu lapte, in cazul in care am diabet de tip II

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul diabeticilor se pot consuma cereale însă cu lapte degresat (smântânit) sau parţial degresat (1%)

silvia

acum 11 ani

Trebuie atentie mare la consumul de cereale cand ai diabet. Ele contin zahar si asta duce la marirea indecelui glicemic si apoi nu au o cantitate mare de fibre. Indicat dimineata e consumul de ovaz fiert in apa, cu scortisoara si fructe de padure. Se poate adauga lapte de cocos sau de migdale. Cauta pe net cum le poti face in casa cele doua feluri de lapte. Fibrele continute de ovaz (oatmeal) ajuta la scaderea glicemiei.