seminte de in

Colesterol

Postata de viorut cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Imi puteti spune cum se iau semintele de in pentru colesterol?am citit pe "sfatul medicului" ca sint foarte bune pentru asa ceva

Raspunsuri (5)

snickeritza

acum 12 ani

sunt foarte bune si nu numai pt scaderea colesterolului negativ.

nori

acum 12 ani

Se recomanda 1-2 linguri de seminte macinate in masina de cafea/piper in salate.
Semintele macinate se pot tine la rece (cateva ore) altfel de oxideaza.

snickeritza

acum 12 ani

eu le consum ca atare in stare naturale in cereale cu lapte sau in salate,nemacinate ca le mai scade din proprietati.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Principalele alimente care scad colesterolul sunt cerealele complete, conopida, varza, vinetele, fasolea, lintea, ceapa şi usturoiul. Este bine, de asemenea, sa consumati intre 5-10 gr de fibre pe zi, din fructe , legume, ovaz. In dieta se pot include si stanoli , obtinuti din plante (uleiurile vegetale, nuci si seminte ce scad cantitatea de colesterol care patrunde în circuitul sanguin).
Trebuie evitate alimente cu un continut crescut in grasimi saturate: carne rosie , produse procesate, semipreparate (mezeluri etc), produse prajite.

daniel

acum 8 ani

hotarati va odata
semintele de in san mai bune de consumat macinate sau nemacinate