pot dona sange daca am colesterolul mare?

Colesterol

Postata de alexagn cu 12 ani in urma.

Pot dona sange daca am colesterolul crescut? La ultimele analize valorile sunt: nivelul sangvin de colesterol 251, LDL 171. De asemenea am TGP 33. Nu am inceput inca tratamentul medicamentos impotriva colesterolului. Iau doar Liv52. Alte analize mi-au iesit bune. Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Conditiile de donare includ :varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani, greutate minima – 58 kg , sa nu fi avut sau sa nu aveti urmatoarele afectiuni: hepatita (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inima, boli de piele, de tiroida, miopie – 4 dioptrii, anemie, gripa, sa nu fi suferit in ultimele luni interventii chirurgicale sau stomatologice, femeile sa nu fie: insarcinate, in perioada de lauzie, in perioada menstruala, sa nu fi consumat grasimi sau bauturi alcoolice cu cel putin 24 de ore inaintea donarii.

alexagn

acum 12 ani

Multumesc! Chiar maine dimineata ma duc :)