Importanta tipului de colesterol in bolile cardiace

Colesterol

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Va rog sa ma ajutati!Tatal meu in virsta de 56 ani si-a facut analizele si are:colest seric toatal=296;trigliceride=222.In rest toate analizele de singe sint bune.Este fumator,TA=120/80mmhg,activ,cu greutate normala si cu un regim alimentar sanatos.Va rog sa-mi spuneti ce medicamente poate sa ia pentru normalizarea colest si trigliceridelor.Va intreb pentru ca nu as vrea sa ia statine,nu am deloc incredere in ele.Sint medic de familie dar nu pot fi foarte obiectiva in privinta parintilor mei si deaceea va intreb pe dumneavoastra.Va multumesc!

Raspunsuri (2)

veronica71

acum 15 ani

Salut! Tatal tau trebuie sa se lase de fumat, si aceasta are efecte bune asupra colesterolului (creste HDL-colesterolul, "coelesterolul bun"). Se pare ca nu este cazul de regim alimentar daca mananca sanatos deja. De tratat pacientul trebuie, nu colesterolul, deci nu se pot da indicatii prin aceasta cale, dar cert este ca pentru aceste valori trebuie sa ia un medicament din grupa statinelor (cel mai cunoscut este simvastatinul), dar numai la recomandarea medicului! Bineinteles va trebui controlat colesterolul si trigliceridele periodic.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

felicitari,mare realizare.Este valabil tratamentul si pentru un copil se 7 ani insulino dependent?