Hipertrigliceridemia

Colesterol Hipertrigliceridemie

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

591 de unitati, mi s-a recomandat 3 luni cu Lipantil, cate unul seara!In schimb nicio dieta!
Ce alimente sunt permise sau interzise?Si ceva naturist m-ar interesa!Multumesc!

Raspunsuri (7)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Se recomanda un regimsarac in grasimi si sa cuprinda 20-60 grame lipide pe zi, eliminarea zaharurilor cu absorbtie rapida.
Pestele este recomandat, mai putin cel afumat, lactatele naturale si degresate trebuie consumate fara zahar, legume si leguminoase.
Moderat se poate consuma: carnea sp***a(muschi vita, vanat, carne de pasare, iepure), oua(maxim 2 pe sapt), branza .
De evitat bauturile dulci, acidulate si cele alcoolice.

simona166117244

acum 15 ani

Buna Aureliana,
In cazul hipertrigliceridemiei este foarte necesara o supraveghere a alimentatiei, reducerea consumului de produse dulci (ciocolata, inghetata, produse de cofetarie+patiserie,), fara alcool.
Un regim sarac in grasimi este esential.
Alimente ce pot fi consumate: pestele- de preferat pestele slab, de evitat pestele afumat
legume chiar si cartofi(dar nu chipsuri sau prajiti), lactate fara zahar, leguminoasele (linte, mazare).
Alimente ce trebuie consumate moderat:carne sp***a (vita, pasare, vanat, iepure), oua(max 2pe sapt), fructe(de evitat frucetel uscate sau in sirop), uleiurile.
Trbuie sa elimini din alimentatie margarina, alcoolul si bauturile dulci.
Ar fi bine sa ajungi la un medic nutritionist care este in masura sa propuna un program de nutritie potrivit fiecarei persoane in parte.
Sanatate maxima!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

se poate vindeca hipertiglicidemia sufar de hipertiglicidemie si cred ca de la abuz de alcool mi se trage acum tin tratament cu omega 3 si e bine dar cum beau o bere mi se dubleaza trigliceridele

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am poliartrita de 5 ani ,de un an am scapat-o de sub control.toate analizele au luat-o razna,fibrinogen 820 ,vsh 64 etc........am 38 de ani si am asteptat 5 luni sa mi se aprobe tratamentul cu enbrel ,in final ieri mi la dat medicul reumatolog ...dar am citit prospectul si sunt ingrozita,pot sa si mor .am idr mare (14 mm)am avut noduli pulmonari in urma tratamentului cu arava ...domnilor de dureri ne putem pierde mintile dar de la acest tratament ne putem pierde viata........

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sotul meu este donator de sange de mai bine de 15 ani...de cateva zile a fost pentru o donare si i s-a spus ca are grasime in ssange...stie cineva ce as putea sa fac?sunt disperata...mai ales ca el nu constientizeaza acest lucru....va multumesc

oana24137473

acum 15 ani

Sotul meu a avut valorile trigliceridelor 650 a urmat tratament cu lupantil, omega3 as dori sa stiu un remediu naturist daca se poate

Nora5

acum 15 ani

Buna
Din cate am inteles Maceratul glicerinic de maslin ar fi bun pt scaderea trigliceridelor, ceaiul verde ajuta si proteinele din soia.
Atentie dulciurile si alcoolul produc trigliceride in exces