Hipercolesterolemia: O dieta sanatoasa pentru inima

Colesterol

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

as dori daca imi poatye spune cineva un regim anume fiindca am infarct miocardic si ma ingras de la o zi la alta tot mai tare si nu ma simt bine

Raspunsuri (7)

carmen658

acum 15 ani

Buna Florica,
Ti-as spune numeroase retete de slabit, dar s-ar putea ca niciuna sa nu-ti fie de folos. Ar fi bine sa mergi la un doctor nutritionist, el te va indruma ce regim sa tii. Am o prietena care se ingrasa de la rosii. Mergand la doctor, acesta ia prescris o reteta si i-a zis sa nu mai mance rosii caci alea o ingrasau. Multa sanatate si bafta.

simona166117244

acum 15 ani

Buna Florica,
Regimul consta intr-o dieta mai mult vegetariana, din care sa elimini in principal grasimile animale, fara tigari(daca e cazul).
Dar cel mai bine este sa consulti un doctor nutritionist, asa cum ti-a zis si Misi.
Sanatate maxima!

Sabin4120907

acum 15 ani

misi multumesc pentru sfaturi dar o sa caut o adresa undeva sa gasesc un medic nutritionist sa incerc vreo dieta cu toate ca nu cred co sa reusesc vreodata sa slabesc.Am facut si analize sa vad daca nu am cu tiroida dar mi-au zis ca nu am asa ca nu mai stiu unde sa ma adresez

Sabin4120907

acum 15 ani

Buna arabela multumesc si sa stii ca de fumat nu mai fumez de 7 ani de cand am facut infarct miocardic si tot de atunci am inceput si sa ma ingras si din aceasta cauza ma simt tot mai rau de la inima.Am fost si la endocrinolog la oradea si nu mi-a dat un regim ca medicamente mi-a zis ca nu poate sa-mi dea din cauza inimi

rodica109119930

acum 15 ani

Cred ca principala problema in ceea ce va priveste nu este atat excesul de greutate cat starea de sanatate a arterelor dvs care se pare ca sunt afectate de aterosclezoza. De aceea este necesar sa urmati ca dieta pe care o veti aborda sa tina cont si de acest aspect.
Pentru preventia si ameliorarea aterosclerozei si a afectiunilor cardiovasculare va recomand Flavin7 sirop si Vitamina C ester, produse pe care le puteti gasi pe site-ul www.flavin7.ro.
De asemeni pentru scaderea trigliceridelor si a colesterolului puteti folosi Ganoderma si germenii de in, despre care gasiti informatii pe acelasi site.

Cu respect, dr. Adelina Gutan, medic in cadrul Centrului Naturist de Evaluare a Sanatatii SERAFIM din Bucuresti. www.centrunaturist.ro

Sabin4120907

acum 15 ani

buna si la multi ani tuturor As dori un raspuns daca se poate.Cineva mia zis de un medicament de slabit pe baza de plante.Este se zice adus de ceva firma din america si se vinde de catre reprezentanti costa cam 3 mil cutia nu stiu inca cum ii zice dar nu stiu sa incerc sau nu.Daca cineva imi poate da si o anumita reteta de slabit ca degeaba incerc sami imaginez retete ca nu stiumai ales cum am cu inima.Va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am fost operat acum 10 zile la inima [disectie de aorta]ce fel de regim mi sar potrivi?am 30 de ani fost sportyv am slabyt mult ce nu am voie sa mananc sub nici o forma va multumesc anticipat