dislipidemi mixte cu sindrom citolitic hepatic usor

Colesterol

Postata de simplu24 cu 12 ani in urma.

Buna searea am si eu o intrebare am facut un test de analize si au descoperit un trigricelidre 229 colesterol 224 alt 93 si ast 44,ggt 102 sunt mari aceste valori ce sfat imi dati multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile analizelor efectuate sunt puţin crescute peste limita normalului. Pentru început trebuie ţiunut un regim alimentar (fără grăsimi) şi evitat consumul de alcool. De asemenea ar fi recomandată efectuarea unei ecografii abdominale, a unor analize pentru determinarea stării ficatului şi a vezicii biliare şi nu în ultimul rând efectuarea unor markeri virali (Ag HBs, Ac anti HBs, Ac anti HBc, etc.)

platzner maria

acum 11 ani

ce este sindromul citolitc?

ionescu florin

acum 10 ani

am facut analizele si am urmatoarele valorialt/tgo85 si ast/tgo38