dieta pentru colesterol

Colesterol

Postata de ecaterina99 cu 13 ani in urma.

am colesterolul mare 250 as dori o mica dieta in acest sens si ce as putea lua pentru ami scade colesterolul mentionez ca sunt o mare gurmanda fapt care a determinat cresterea in greutate cu 13 kg am suferit de ;spasmofilie,anxietate,sindrom vertiginos va rog sa-mi spuneti daca pot sa iau si slim&flit Multumesc foarte mult

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 13 ani

În caz de hipercolesterolemie (colesterol crescut), prima măsură este reprezentată de modificarea stilului de viata prin modificarea dietei, scăderea în greutate, exerciţii fizice şi abandonarea fumatului.
A doua măsură constă în administrarea unuia sau a doua medicamente hipolipemiante (care scad nivelul de colesterol), unul dintre ele fiind, de obicei, o statină (Zocor, Mevacor, Crestor - toate asociate cu modificarea stilului de viaţă). Scopurile ambelor măsuri de tratament este de a scădea nivelul de LDL (low density lipoproteins), de a creşte nivelul de HDL (high density lipoproteins), de a scădea nivelul de trigliceride şi de a scădea alţi factori de risc pentru bolile cardiace.
În timpul tratamentului pentru hipercolesterolemie, medicul va recomanda testări regulate ale nivelurilor de colesterol, pentru a verifica eficienţa tratamentului, în cazul în care a fost corect urmat. În cazul în care s-au recomandat ca tratament iniţial doar modificări ale stilului de viata, se va verifica prin analize sangvine dacă sunt suficiente sau dacă este necesară adăugarea medicamentelor la schema terapeutică

stefan alexandru

acum 10 ani

as dori sa stiu va rog mult pentru un colesterolde 295 ,daca este bun medicamentul rosvera de 20 de mg care defapt este tot substanta activa rosuvastatina care o are si crestorul. cu multumiri