diagnostic sincopa !?

Colesterol

Postata de mircea91 cu 13 ani in urma.

va rog mai multe detalii!!am 44 ani , m-am sculat din somn Iintre orele 18-19 dupa ce amj iesit de la toaleta fortandu-ma putin dupa actul mictiunii ,am ramas fara aer ,am apucat sa spun ca ma simt rau si am lesinat usor pe tocul usii cu horcaituri,dupa aproximativ20- 30 secunde mi-am revenit si tot spuneam ca nu am aer . am facut analizele de sange si colesterolul total a iesit 244 mg/dl, ldl 143,7mg/dl ,iar trigliceridele295,77 mg /dl. Ce pot face pt a nu se mai intampla , ma gandesc ca intr-o zi imi poate fi fatal . cu multumiri

Raspunsuri (3)

Dr. Lucian Lazarut

acum 13 ani

cauzele sincopei sunt diverse iar atitudinea terapeutica diferita.
o varianta ar fi:
-sincopa vaso vagala sau o alta cauza
-tulburare paroxistica de ritm

colesterolul si trigliceridele nu sunt elemente de diagnostic. Aveti totusi factori de risc
Parerea mea este ca necesitati explorari cardiologice
Test Tilt si Holter monitor /24 h
Nu cautati sfaturi on line
Aveti nevoie de un cardiolog

Nutritionist Dr. A. Copcea

acum 13 ani

Doar pentru a intari raspunsul dat de Dr. Lucian Lazarut, este nevoie de consult cardiologic. Nu exista o legatura intre dislipidemie si aceasta sincopa, dar si dislipidemia trebuie tratata, si sincopa investigata.

Miha

acum 12 ani

Va rog tare mult sa ma ajutați cu câteva informații legate de testul TILT. Prietenului meu i-a ieșit acest test pozitiv. Mai exact, ce înseamna acest lucru?

Multumesc frumos,
Miha!