de ce sunt mari?

Colesterol

Postata de marinela116 cu 12 ani in urma.

buna ziua. colesterolul mi-a iesit 355 si trigliceridele 700.care sunt efectele daca nu le tratez?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Intrebarea d-tale , pe cat de simpla si directa ( fara alte detalii ) , pe atat de iresponsabila fata de propria - ti sanatate .( cand ar trebui sa te ingrijoreze ), ma determina sa-ti raspund ( cam fara menajamente ceeace nu-mi este in obisnuinta ) CA POTI DEVENI CANDIDATA SIGURA LA DEPUNERE DE GRASIME PE VASELE SANGHINE IN GENERAL ( si in consecinta hipertensiune arteriala ) , PE CELE ALE INIMI ( si in consecinta posibil infarcat miocardic ) si PE CELE CEREBRALE ( cu posibila hemoragie cerebrala ) datorita obstructiei ( Infundarii ) acestor vase sanghine, fara sa mai mentionez si alte complicatii.
Sfatul meu este , cu toate analizele sa te prezinti la medicul de familie , care sa te trimita cu bilet de trimitere la policlinica din localitate , pentru evidenta si tratament

marinela116

acum 12 ani

multumesc pt. promtitudine.am fost si la med.de familie si la reumatolog si la cardiolog.mi s-a spus ca am "prolaps de valva mitrala, artroza sau poliartrita reumatoida (nu stiau exact) si m-au trimis la nutritionist. eu am 51 de ani si 50kg.