De ce am dureri in timpul regimului?

Colesterol

Postata de rianara cu 14 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu steatoza hepatica.Analizele nu au fost bune.am inceput regimul si am observat ca am dureri de ficat,in partea dreapta ,sub coaste,destul de des .Am slabit 3 kg .care poate fii cauza durerilor ,eu tinand regim ?este voie consumul de ceai verde?
Este obligatoriu sa iau hepatoprotector in timpul regimului?

Raspunsuri (5)

elena

acum 14 ani

Si pe mine ma doare in partea dr cand mananc alimenta mai grele. Am inteles ca, de fapt, nu ficatul doare ci colecistul. imi spunea o cunostinta doctor chirurg, care a luat hepatitaC la o operatie, ca trebuie sa fiu fericita ca ma doare ficatul, asta insemnand ca nu este o boala foarte grava. Bolile grave de ficat, si nu numai, nu dor decat atunci cand este prea tarziu. Cand am probleme, eu imi fac un ceai hepatic( se gaseste la farmacii sau la PLAFAR) ORI MANANC grapefruit. Sanatate!!!

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Respectati regimul alimentar, urmati tratamentul recomandat de catre medic. Puteti consuma orice tip de ceai, cu exceptia celui negru. Durerea pe care o decsrieti din partea dreapta este putin probabil sa fie datorata ficatului. daca aceasta persista consultati medicul d-voastra curant.

chik_

acum 14 ani

Colecistul(fierea) dumneavoastra este ok?Ficatul din cate stiu eu nu doare asa ca ati putea avea probleme cu colecistul.O ecografie v-ar lamuri cum stau lucrurile.

rianara

acum 14 ani

Multumesc. Colecist lenes asa s-a exprimat dr.la ecograf .Inainte sa tin regim alimentar nu ma durea nimic acest lucru m-a intrigat .am mancat f multe dulciuri iar acum de 1 luna am renuntat complect la ele .

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Regimul alimentar penttru dischinezia biliara consta in:
Alimente permise:
- Carne: sp***a de pui, vita, curcan, peste (cod,salau, pastrav,stiuca,ton,crabi, raci), inima, rinichi, mezeluri de pui
- Lactate: lapte degresat, iaurt degresat, branza de vaci sp***a
- Ou: fiert.Atentie la galbenus care e contraindicate in afectiunile biliare.
- Supe: de zarzavat sau carne sp***a
- Paine: veche de 1 zi, prajita, pesmet, paine graham
- Grasimi: ulei masline, floarea-soarelui, porumb, unt, margarina
- Legume: verzi sau lemnoase, preparate termic (sote, piure), fara coaja sau seminte
- Fructe: bine coapte sau preparte termic, fara coaja sau seminte
- Dulciuri: zahar, miere, marmelada,gem, jeleu, biscuiti, placinte , tarte sau budinci facute in casa cu putine oua sau grasime
- Condimente: vegetale neiuti
- Bauturi: ceai, cafea sp***a, suc fructe sau legume, lapte cu cacao degresat, apa plata
Alimente interzise:
- Carne: grasa de gaina, vita, porc, rata, gasca, prajeli, afumaturi, rantasuri, tocaturi, mezeluri grase sau condimentate, peste gras (somn, sardele, heringi, nisetru, cega)
- Lactate: branzeturi grase, cascaval, branza cu mucegai, branza topita, smantana
- Ou: prajit, omleta
- Supe: de carne grasa, de oase, drese cu smantana
- Paine: proaspata
- Grasimi: untura, slanina
- Legume: fasole, mazare, soia
- Fructe: necoapte, cu coaja sau samburi
- Dulciuri: ciocolata, bomboane, tort, aluaturi prajite (gogosi, clatite)
- Condimente: iuti- ardei iute, ceapa, usturoi, boia,hrean, mustar, sosuri din comert, maioneze, otet
- Bauturi: INTERZIS ALCOOLUL, cafea , bauturi carbogazoase
Interzis fumatul
Mesele vor fi mici si dese
Regimul va contine aprox 2500 kcal/zi din care 30% vor fi proteine, 30% lipide si 40% glucide.