cum sa scad

Colesterol

Postata de pimar2008 cu 12 ani in urma.

am colesterolul 224, glicemia 186 si trigliceridele 234

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Glicemia de 186 este peste limita normala si se numeste diabet ( 2 glicemii pe nanacate peste 126). Este indicat sa apelati la un diabetolog pentru consultatii, explicarea regimului si eventual tratament.
De asemenea, valorile mari ale colesterolului se pot regla printr-un regim sarac in lipide la care se adauga tratament( recomandat de medicul internist sau diabetolog).

pimar2008

acum 12 ani

multumesc

dorudopp

acum 12 ani

buna
foarte bun sfatul medicului.
in general trigliceridele cresc o data cu aparitia diabetului.
vor scadea dupa reglarea diabetului, adica a glicemiei. diabetul este o boala ingrozitoare. nu doare si netinut sub control te distruge. tinut sub control...n-ai treaba. poti sa-mi scri ptr. orice informatii. eu am diabet de 20 ani.
sanatate si...la doctor.
[email protected]

dory

acum 11 ani

as vrea mai multe detalii despre colesterol si anemie

dorudopp

acum 11 ani

depinde ce te intereseaza. sunt doua notiuni total diferite. informatii gasesti pe internet. lamuriri despre analize iti poate da medicul de familia. la glicemie crescuts si colesterol sy trigliceride la fel...ar trebui o internare de 3-4 zile. se pot rezolva usor cu regim alimentar. se spune ca hemoglobina creste cu o bucata de carnita si un pahar de vin. cand este boala..carnea nu mai este buna.
deci, de fapt care este nedumerirea ta?
[email protected]

Costi

acum 9 ani

Poate fi eroare ! Daca cu o zi inainte ai consumat 1 litru de coca cola si dimineata ai facut analizele si mai ales daca ai un sistem digestiv lenes cu fiere nefunctionala datorita unui colecist infundat cu pietre sa nu te astepti la o glicemie 90 mai ales daca esti si supraponderal.