Cum interpretez Coleterol total 180, trigliceride 405 ?

Colesterol

Postata de Alban cu 7 ani in urma.

In urma analizelor TGO/AST 103 iar TGP/ALT 29. Urmez un tratament cu antihipertensive de cca. 10 ani. In aceste conditii tratamentul cu Liphantil este recomandat ?

Raspunsuri (1)

Dr.Chiriac Stefan

acum 7 ani

Buna ziua, pentru a interpreta corect analizele Dvs. este necesara cunoasterea valorilor normale ale laboratorului in cadrul caruia acestea au fost realizate. TGO (una dintre transaminaze) este peste limita normala, la fel si trigliceridele. Tratamentul cu Lipanthyl este necesar pentru reducerea valorilor trigliceridelor. Acest tratament poate conduce la cresterea valorilor transaminazelor, insa este acceptata o usoara crestere, in general < 3 X valoarea normala. Bineinteles ca aveti nevoie de un bilant hepatic complet, pentru excluderea hepatitelor, a bolilor hepatice autoimune si prin supraincarcare cu fier, precum si o ecografie abdominala. Va recomand deci sa va programati la un consult gastroenterologic.