COLESTEROL?

Colesterol

Postata de aurelia3553214 cu 2 ani in urma.

Buna ziua, recent am facut analiza colesterolului si am TOTAL=243, HDL=58, LDL=151,ideea este ca nu as vrea sa iau statine,deoarece in 2005 am fost diagnosticata cu hepatita c.Am facut tratament cu interferon si de atunci sunt nedetectabil.Am inteles ca statinele ataca ficatul si daca incepi tratamentul cu ele nu poti sa l mai intrerupi.
Va rog sa mi spuneti daca valorile sunt ingrijoratoare si ce tratament as putea incerca,inainte de statine.Momentan iau omega 3, 2 capsule pe zi.
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/consecintele-depunerii-de-colesterol_15065