COLESTEROL

Colesterol

Postata de dinte cu 10 ani in urma.

spuneti-mi , va rog daca din cauza colesterolului marit , este si tensiune arteriala mare ? ex colesterol 309mg/dl , ta 160/100?

Raspunsuri (1)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
hipercolesterolemia este un factor de risc pentru bolile cardiovasculare, deci si pentru hipertensiunea arteriala. Cele 2 probleme se asociaza frecvent, dar nu inseamna ca daca scadeti colesterolul total dar mai ales LDL-colesterolul la valorile recomandate, va va scadea automat si tensiunea, aceasta necesitand tratament separat.