colesterol

Colesterol

Postata de izaz cu 12 ani in urma.

va rog frumos daca se poate sa imi raspundeti si mie la o intrebare. un colesterol seric total de 200mg/dl trigliceride serice 108mg/dl un hdl colesterol de 33,30mg/dl si un ldl colesterol de 145,10mg/dl daca este bine sau rau si ce trebuie facut sau cum pot controla hdl-ul sa revina la limitele lui normale .va multumesc si astept raspuns

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile enumerate se situează în intervalele normale (cu excepţia HDL Colesterol care este un pic scăzut) rezultatele acestor analize fiind bune

izaz

acum 12 ani

ce ar trebui luat pentru ca hdl sa revina la valorile normale? omega 3 este bun? va multumesc

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

scaderea HDL-colesterolului poate sa apara din mai multe cauze, printre care: inanitie/anorexie, fumat, stres si boala recenta (infarct miocardic acut, accident vascular cerebral, interventii chirurgicale, traumatisme), obezitate, lipsa antrenamentului fizic, hipertrigliceridemie, anumite medicamente, iar tratarea acestor situatii va duce la normalizarea valorilor.

va urez o zi buna