colesterol si trigliceride

Colesterol

Postata de ac1l1 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am 24 de ani, 1.80 inaltime si 80 de kg si in urma unor analize mi-a iesit colesterolul total 181,HDL33,LDL142 si trigliceridele 151.Mentionez ca sunt student, stau in camin si cred ca stiti cum este cu servitul mesei. As dori daca se poate sa imi spuneti ce ar trebui sa fac. Va multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analizele prezinta valori in limite normale. o alimentatie corecta include 3 mese principale si 2 gustari. principiile alimentare binecunoscute : glucidele , proteinele si lipidele , minerale, vitamine trebuie sa existe intr-un proportie corespunzatoare: glucide: 45-65% din calorii, grasimile: 20-35% din calorii, proteine: 10-35% . integrarea alimentatiei intr-un ansamblu echilbrat, care sa cuprinda si o activitate fizica curenta (de ex. mersul pe jos 30-60 min/zi), absenta fumatului, consumul moderat de alcool, (daca alcoolul face parte din stilul de viata), o bună gestiune a stresului