colesterol si trigliceride valoare inalta

Colesterol Hiperlipoproteinemia de tip V

Postata de mesnita1 cu 13 ani in urma.

la analize mi-au iesit urmatoarele valori:

-trigliceride 178

-colesterol total 220

-HDL colesterol 42

as dori sa stiu,care ar fi valorile normale,si tratament in acest caz.multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 13 ani

Valorile normale ale trigliceridelor (TG), colesterolului (C) şi HDL colesterolului (HDLC) variază în funcţie de vârstă astfel:
1.pentru persoane cu vârsta mai mică de 19 ani - TG=4O-60mg/dl, C=120-170mg/dl şi HDLC=40-50mg/dl
2.între 30-40ani - TG=40-85mg/dl, C=130-190mg/dl şi HDLC=40-50mg/dl
3.pt.persoane peste 60 ani - TG=60-135mg/dl, C=140-250mg/dl şi HDLC=30-40mg/dl
Pentru prescrierea unui tratament este recomandat consultul unui medic internist.

parerea mea

acum 13 ani

Mersul pe jos si scaderea in greutate fac bine la sanatate.

mesnita1

acum 13 ani

merg pe jos,cit se poate,de gras,nu pot zice ca as fi.am 52 de ani,190 cm,inaltime si 90 kg.
in general,fac in fiecare zi in jur de 3 km,pe jos.nu zic ca ar fi mult,dar decit de loc....

Medic Epuran

acum 13 ani

Valorile normale pentru vârsta d-vs se încadrează în limitele următoare:TG=50-125mg/dL, C=140-235mg/dl şi HDLC=35-45mg/dl. Concluzia este că aveţi hipertrigliceridemie (valori crescute ale trigliceridelor), cauzele acesteia fiind multiple (enumăr doar câteva):
1.hiperlipoproteinemie, prin aport exagerat
2.hiperlipidemie familială (cauză genetică)
3.diabet zaharat tip II
4.consum exagerat de alcool
5.hipotiroidie
6.sindrom nefrotic
7.colestaze.
Pentru a putea identifica exact cauza hipertrigliceridemiei, trebuie să consultaţi, aşa cum v-am zis, un medic.

io

acum 8 ani

Am citit undeva ca valoarea normala a colesterolului in romania este 280 mg la 100 de ml de sânge.
In articolul: Exprimarea rezultatelor si valori normale ale analizelor medicale--de pe site-ul dvs in tabel la valori normale scrie intre 120-260mg/100ml sange.
In celelalte articole de pe site scrie ca o valoare buna a colesterolului este sub 200mg/100ml
Intrebare: Vreti doar sa vindeti medicamente pentru colesterol si sa primiti comision sau a gresit cineva valorile?