colesterol si trigliceride marite

Colesterol

Postata de sandymihaica cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Am 22 de ani,1.59 inaltime si 57 de kg(nu duc o viata sedentara ci una activa,includ in program sportul cam 30 de minute de 4x/sapt),in urma analizelor colesterolul total a iesit marit adica 234,iar trigliceridele 246.Precizez ca tin tramament cu anticonceptionale Yaz de circa 6 luni pentru tratarea unor chisturi ovarieni.As dori sa imi spune-ti ce e de facut,sa tin un regim alimentar sau ar trebui sa fac alte investigatii?Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un regim hipolipemiant (de scaderea a grasimilor din sange) va include :3 mese principale la ore regulate, de evitat mancatul in graba, privitul la televizor, de evitat consumul de alcool, sosurile cu unt sau smantana, un consum de sare de masa redus (aproximativ 5 g pe zi); se indica consum de carne sp***a (pasare, vita, peste), produse lactate cu continut redus de grasime (branza de vaci, cas, urda, lapte batut),mamaliga, cereale, legume (fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti, ardei, andive, vinete, ciuperci, ceapa, morcov, telină, sfecla rosie ; cartofi, fasole uscata, mazare, linte, soia- în cantități moderate), unt (5-10 grame)cu 60% grasimi;ulei vegetal cu mai putin de 40% grăsimi (20-30 de grame); deserturi - budinci, placinte simple, biscuiti ; lichide- apa minerala, ceaiuri, cafea, ness indulcite cu zaharina, suc natural de fructe și din legume.

sandymihaica

acum 12 ani

multumesc!