colesterol scazut,va rog ajutor

Colesterol

Postata de PavElena cu 13 ani in urma.

buna seara,as vrea sa stiu si eu daca easte o reala problema ceea ce mi sa intamplat mie.astazi am fost la analize si mi sa spus ca am colesterolul scazut,valorile normale ale sale fiind de 150- 200 mg / dL ,iar eu am 132 ,ideea este ca eu nu stiu daca este colesterolul total pentru ca nu scrie .anul trecut am efectuaat analize la sange si mi-a iesit colesterol total de 121 .In ziua in care am fost la analize am alergat dupa RATB,este oare posibil sa fi scazut din cauza asta?va rog sa-mi da-ti si mie un rasp.sunt disperata

Raspunsuri (6)

PavElena

acum 13 ani

adica mai exact azi am alergat dupa RATB,iar la cel mult o ora mi sa recoltat sange

Nutritionist Dr. A. Copcea

acum 13 ani

In general, daca in analizele de sange nu sunt alte probleme, atunci nu este o problema majora. Repetarea analizei la un alt laborator, impreuna cu HDL-colesterol, trigliceride, TGO si TGP aduce informatii valoroase.

PavElena

acum 13 ani

pe aceeasi fisa,cand am primit rezultatele la colesterol am primit si rezultatele la trigliceride care sunt 88 iar valorile normale sunt 40-150mg/dL , ALT = 23 valori normale 9-45 U/L , AST = 23 valori normale 8-35 U/L

PavElena

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns.sanatate

Viorica Mihailu

acum 13 ani

Buna dimineata!Am 51 de ani, am hep.cr.vir C, diabet tip II , spasmofilie si spondiloza .In ce priveste colesterolul vreau sa va spun ca LDL este 179 iar HDL este 32 mg/dl.Simt o durere in cosul pieptului, nu pot urca scarile sau sterge cu putere o usa, obosesc si cand fac patul, matur sau cant.Am fost la cardiolog, am incercat sa fac testul de efort, (mers pe banda) dar mana si piciorul stang nu l-am mai putut misca, pur si simplu n-a mai mers, il aruncam in fata pana am ajuns intr-o pozitie aproape paralela cu banda.Dl.Dr.m-a intrebat pe mine ce am la picior? si ca un tratament pt.HDL mi-a spus ca nu exista , sa beau tuica-un pic (cea ce nu pot face). De asemena vreau sa va spun ca de un an ma doare capul zilnic,uneori parca nu pot sa ma concentrez, ma simt f.rau si cand e ceata -ma doare apasat in cosul pieptului si capul -in ceafa.
Nu stiu de unde s-o apuc pt.ca nu mai pot suferi aceste dureri de ceafa si in zona inimii, Va multumesc.
Asociatia Pacientilor cu Afectiuni Hepatice din Romania -Filiala Arad e-mail [email protected]

claudia

acum 10 ani

si eu am colesterolul total 212,si sunt cam speriata,nustiu este de rau