colesterol marit, trigliceride normal

Colesterol

Postata de iulika08 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. In urma unor analize am descoperit ca am colesterol 297 . Trigliceridele au valori normale, colesterolul bun este la limita, in schimb cel rau este asa marit. Mentionez ca am 38 de ani, greutate medie, nu am tensiune. Cum se explica acest lucru?
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hipercolesterolemia este o considerata o tulburare de metabolism a carei cauza poate fi reprezentata de o dieta bogata in grasimi, lpsa activitatii fizice, anumite boli( diabet, afectiuni tiroidiene), anumite medicamente, fumatul, sau, poate fi mostenita.
Pentru un bilant al acestei tulburari, este bine sa determinati si LDLcol, HDLcol, VLDLcol.
Cel mai important este , incercarea de a scadea acest nivel crescut al colesterolului prin dieta si eventual, tratament, deoarece, se cunoaste, ca se accelereaza formarea placilor de aterom.

brenda0045

acum 10 ani

Salut de la Brenda
Cum te simți azi?
Sper că ești bine
Numele meu este dor Brenda
Am văzut profilul tau minunat astăzi
și eu într-adevăr place
care este motivul pentru care am scris acest mesaj pentru tine.
Va rog sa scrie cu amabilitate
și spune-mi mai multe despre tine,
aici este ID-ul meu de e-mail
(brenda.bosco25 @ yahoo.in)
de îndată ce am primit de la tine
Voi fi fericit să răspundă înapoi
cu poza mea, vă rugăm să nu
scrie înapoi la mine de pe acest site
Aici este meu adresa de e-mail
(brenda.bosc25 @ yahoo.in)

Greeting from Brenda
How are you today?
i hope you are fine
my name is Miss Brenda
i saw your lovely profile today
and i really love it
that is why i am writing this message to you.
please can you kindly write
and tell me more about yourself,
here is my email ID
([email protected])
as soon as i receive from you
i will be happy to reply back
with my picture,please do not
write back to me on this site
here is my email Address
([email protected])