Colesterol marit, steatoza hepatica, dislipidemie mixta

Colesterol

Postata de Amsh cu 12 ani in urma.

Sotul meu a fost dignosticat cu steatoza hepatica, dilipidemie mixta, colesterol marit(500). Nu consuma alcool si nu fumeaza. Nu consuma grasimi sau tocaturi. In schimb mananca paine, dulciuri. Ce trebuie sa elimine total din alimentatie? Ce trebuie sa consume cu moderatie? Are 1,87m si 100 kg. Multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Soţul d-vs având hipercolesterolemie, nu este suficientă doar menţinerea unui regim alimentar (fără grăsimi, carne grasă, mezeluri, conserve, lapte integral) ci şi tratament medicamentos (medicamente din clasa Statinelor)

Amsh

acum 12 ani

Multumesc.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului