colestero mare

Colesterol

Postata de dany iasi cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am 44 ani, 1.72inaltime si 78 kg, si in urma unor analizelor mi-a iesit colesterul marit, colesterol total284 colesterol HDL45 si LDL 168 , Precizez ca trigliceridele284 MONO%9 EO%5si restul ananlizelor sunt in limite normale. VA rog sa imi spuneti daca este grav si daca in afara de regim alimentar trebuie sa iau medicamente, ce fel de meidicamente? Va multumesc anticipat

Raspunsuri la aceasta intrebarePosteaza un raspu

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul curant va indica si un tratament medicamentos (statine, fibrati, sau omega3).
Un regim alimentar ce va include :3 mese principale la ore regulate, de evitat mancatul in graba, privitul la televizor, de evitat consumul de alcool, sosurile cu unt sau smantana, un consum de sare de masa redus (aproximativ 5 g pe zi); se indica consum de carne sp***a (pasare, vita, peste), produse lactate cu continut redus de grasime (branza de vaci, cas, urda, lapte batut),mamaliga, cereale, legume (fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti, ardei, andive, vinete, ciuperci, ceapa, morcov, telină, sfecla rosie ; cartofi, fasole uscata, mazare, linte, soia- în cantități moderate), unt (5-10 grame)cu 60% grasimi;ulei vegetal cu mai putin de 40% grăsimi (20-30 de grame); deserturi - budinci, placinte simple, biscuiti ; lichide- apa minerala, ceaiuri, cafea, ness indulcite cu zaharina, suc natural de fructe și din legume.

dan mihalache

acum 12 ani

va multumesc mult pt raspunsuri si va doresc sarbatori fericite

Camelia

acum 12 ani

Produsele naturiste pot reprezenta o alternativa, am citit mai multe despre un produs naturist recomandat pentru scaderea colesterolului aici: http://www.vitamine-naturiste.com/82_Cholestone.htm