ce trebuie sa fac in cazul proteinei c reactiva pozitiva ?

Colesterol

Postata de popa iuliana cu 10 ani in urma.

Buna ziua !Am 62 ani si in urma analizelor au rezultat urmatoarele ; hdl 86 colesterol LDL45, colesterol total 149 trigliceride serice86 , TGO 14 ,TGP10, aslo negativ , fibrinogen230, leucocite4,4 hematii 4,08 ,HGB11,7 hematocrit 35 VSH 10 ,proteina c reactiva pozitiv .Va rog sa-mi spuneti cetrebuie sa fac in acest caz?Ma ingrijoreaza aceasta proteina c reactiva pozitiva.Va multumesc foarte mult .

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Proteina C reactiva este consideranta a fi un reactant de faza acuta care creste in cadrul inflamatiilor, infectiilor.
Este recomandat sa consultati medicul internist pentru evaluare ( sumar de urina, ecografie abdominala, radiografie pulmonara, etc) pentru a identifica sursa posibila.