care este valoarea normala a HDL-ului

Colesterol

Postata de TODORAN57617 cu 13 ani in urma.

am 52 de ani si as dori sa stiu care este nivelul normal al HDL .La ultima analiza am avut HDL=46 iar sotul meu in virsta de 57 ani a avut HDL =40.As dori sa-mi spuneti cit este normal si ce trebuie sa facem in caz contrar.

Raspunsuri (1)

Viorica Mihailu

acum 13 ani

Pt.Todoran. v a informez ca HDL-ul mai mic de 32 mg/dl. la barbati si sub 38 mg/dl., la femei creste riscul de cardiopatie coronariana.Nu sunt rele analize, dar sa vedem ce va raspund medicii specialisti..
LDL nu trebuie sa depaseasca 13o mg/dl.
Sunt doar un pacient, sper sa va raspunda un specialist pt.ca ma intereseaza si pe mine, ce anume am de facut.