care ar fi explicatia?

Colesterol

Postata de pedros76 cu 10 ani in urma.

la o pers. in varsta de 67 ani,bolnav de diabet care si-a luat glicemia de doua ori la interval de jum. ora de la un aparat de uz personal,a avut 270 respectiv 240!tratamentul si-l ia corespunzator iar regimul alimentar il face in limite normale

Raspunsuri (1)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
ambele glicemiii sunt mari, este nevoie sa controleze din nou glicemia si pe nemancate si de obicei la 2 ore dupa o masa si daca sunt la fel de mari trebuie reevaluate tratamentul si dieta. Alte cauze de crestere: un stres mai important, o alta afectiune asociata, (raceala). Legat de oscilatiile de glicemie la o jumatate de ora, corpul omenesc nu este un robot, iar glicemia, ca si tensiune arteriala pot varia de la un moment la altul; cele 30mg/dl diferenta nici nu sunt o variatie atat de mare. Valoarea depinde si de corectitudinea si constanta tehnicii de testare, de exemplu daca aparatul este de tip Accucheck, care are nevoie de aplicarea unei cantitati mari de sange pe bandeleta, glicemia va varia si de la un minut la altul daca nu se aplica suficient sange de fiecare data. De asemenea in cadrul tehnicii corecte se spala mainile cu sapun si se usuca bine, nu se foloseste alcool, iar prima picatura se sterge si abia a doua se aplica pe bandeleta.