ANALIZE MEDICALE

Colesterol

Postata de cris000 cu 10 ani in urma.

As avea o rugaminte la unul dintre medicii dvs .care ar putea sa-mi interpreteze si mie cateva analize ..HDL Colesterol (numai in HTA) este de 160 . LDL Colesterol (numai in HTA)este de 37. Colesterol total 215 .trigliceride 113 si glucoza 101 . VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR

Raspunsuri (1)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
probabil ati incurcat valorea LDL cu HDL; astfel LDL de 160 este mare indiferent de hipertensiune sau nu, HDL este prea mic si pentru femei si pentru barbati, iar glicemia este la limita, fiind o valoare de prediabet care necesita repetare si investigatii suplimentare.