Pot sa ma operez de colicist dacă sunt însărcinată ?

Colecistita

Postata de Nichitean Jessica cu 2 zile in urma.

Buna seara! In urma cu 9 luni am descoperit și am pietre la fiere, am făcut o criza foarte mare. In urma unor medicamente mi am fost revenit. De 2 zile iar m a luat crizele și nu știu ce sa fac. Idee e ca sunt însărcinată, medici nu mi a dat nimic in afara de paracetamol. Ce pot sa fac? Ce ma sfătuiți sa fac? Ma simt și foarte rău, 2 ore ma simt bine 3,4 ore ma simt foarte rău, nici nu pot manca ca vomit tot 🤦🏻‍♀️
Ce părere aveți? Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 zile

Buna ziua,

Interventia chirurgicala asupra vezicii biliare nu este recomandata in timpul sarcinii decat in cazuri de urgenta, cand viata mamei sau a fatului este in pericol. Aceasta pentru ca orice interventie chirurgicala efectuata in timpul sarcinii implica anumite riscuri atat pentru mama, cat si pentru fat.

In primul rand, va recomandam sa aveti o discutie cu medicul dumneavoastra, cel ce urmareste sarcina, dar si cu un gastroenterolog sau chirurg. Ei pot evalua riscurile si beneficiile operatiei si pot decide daca este mai bine sa asteptati pana dupa nastere sau sa va operati acum.

Totodata, este important sa urmariti dieta, evitand alimentele care va pot provoca crize. De obicei, este recomandat sa evitati alimentele bogate in grasimi si colesterol.

In cazul in care durerile persista sau se agraveaza, este esential sa ajungeti la medic cat mai repede.

Pe langa acestia, va puteti adresa si unui nutritionist, care va poate ajuta sa va adaptati dieta la aceasta situatie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/litiaza-biliara-cauze-si-tratament_8979
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/operatia-vezicii-biliare_14915
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/litiaza-biliara-si-complicatiile-sale_16409