Cum sa înțeleg ,vorbele spuse a medicului la ecografie, perforarea?

Colecistita

Postata de Utilizator11709628959 cu 2 luni in urma.

Sunt de gen feminin, în virsta de49 ani. Am aplicat multă forță la un lucru fizic greu acasă l, acum doua saptamini jumate în urma., citeva ore în citeva zile la rind. M-au apucat după niște dureri mari din spate de la coloană partea dreapta, pina sub coasta, piept. Am folosit geluri antiinflamatoare, de durere. Dar am avutt și temperatură, greață. Medicul de familie a spus ca am colecistita, urmez 2 feluri pastile pentru colecistita. pina cind, Iar după rezultatele ecografiei abdominale, îmi va fi dat tratamentul complet..Dar vreau sa înțeleg și eu rezultatele scrise

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Perforarea, in termeni medicali, se refera la o gaura sau o ruptura intr-o structura a corpului. In cazul dumneavoastra, medicul se poate referi la o posibila perforare a vezicii biliare sau a altui organ din zona abdomina, care poate fi cauza durerilor, a febrei sau a gretii. Aceasta ar putea fi o complicatie a colecistitei si ar putea fi rezultatul efortului fizic intens pe care l-ati facut.

Daca doriti si opinia altui medic, alegeti unul potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/colecistita_962

Va dorim multa sanatate!