Unghie încarnata cu granulom?

Ciuperca piciorului

Postata de Utilizator11699271208 cu 6 luni in urma.

Buna ziua, pot folosi cloramina in loc de betadina(deoarece interfereaza cu alaptarea) ca tratament local pt unghie incarnata ce prezinta botriomicom? Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

In cazul unghiei incarnate, cloramina poate fi utilizata ca tratament local pentru a preveni infectia, dar nu ajuta la tratarea botriomicomului. Botriomicomul este o infectie bacteriana a pielii si tesutului din jurul unghiei care necesita de obicei un tratament pe baza de antibiotice, precum in cazul betadinei.

Daca sunteti preocupat de faptul ca betadina interfereaza cu alaptarea, va recomand sa discutati cu medicul, care va poate oferi alternative sigure si eficiente de tratament. Este important sa beneficiezi de sfatul unui profesionist inainte de a lua orice decizie privind tratamentul.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/unghia-incarnata-afectiunea-dureroasa-a-picioarelor_16491