Ciroza cu lichid cu virusul B ?

Ciroza hepatica

Postata de Gabriela Oprea cu 11 luni in urma.

Are foarte mult lichid si a început să iar unele picioarele si acum doctorii decid să îi scoată lichidul ? Are șanse de vindecare? Ce se poate intampla

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Ciroza hepatica este o afectiune cronica si nu are o vindecare completa. Cu toate acestea, tratamentul si gestionarea adecvata a cirozei pot incetini progresia bolii si poate ajuta la mentinerea unei calitati de viata cat mai bune posibil.

Este important ca pacientul sa primeasca ingrijire medicala adecvata si sa urmeze sfaturile medicului.

Va recomandam sa programati pacientul la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ciroza-hepatica_547
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/paracenteza_570