yaz

Ciclul menstrual

Postata de bianca bv cu 13 ani in urma.

am luat diane 35 pana luna trecuta in care am facut pauza de o luna in timpul asta!! am fost la ginecolog si mi-a prescris yaz!! dupa un tratament cu clorocalcin,extract lichid de cretisoara si flamexin(astea mi le-a prescris deoarece nu mi-a venit ciclu menstrual dupa ce am terminat blisteru de diane 35) mi-a socotit zilele cand ar fi trebuit sa iau yaz...asta fiind azi da nu mi-a venit ciclul!!! e normal sa le incep daca nu mi-a venit ? si nici macar simptome nu am ca ar veni!! si inca o intrebare!! celalalte anticonceptionale au 21 de pastile in blister...iar yaz are 28!! cand ar trebui sa imi vina??cand termin cele 24 ?daca nu se intampla nimic pana in a 28 a zi cand tremin blisteru tre sa continuu!!!sau efectiv nu incetez niciodata sa le iau si iau blister dupa blister?? am citit prospectu acum o luna cand le-am cumparat si azi m-am trezit ca nu il gasesc si numai stiu ce scria in el!! multumesc si astept raspuns

Raspunsuri (4)

ina

acum 13 ani

Anticonceptionalel Yaz se administreaza blister dupa blister fara pauza.In mod normal menstruatia trebuie sa apara in cele 4 zile. Eu le folosesc de aproape 2 ani si menstruatia apare intotdeauna in ziua cand trebuie sa incep un nou blister si ma tine cam 3 zile. Nu stiu ce calcule a facut doctorul, le poti incepe cand a zis el singura problema ar fi protectia daca ai contact sexual. Foloseste si o alta metoda de protectie pt a fi sigura, asta pana iti termini blisterul si apare menstruatia

bianca bv

acum 13 ani

itzi multumesc mult de tot

Cri

acum 11 ani

Buna ziua! Am inceput sa iau ac Yaz pt prima data luna aceasta, in prima zi a ciclului mestrual, iar de atunci au trecut 18 zile si eu inca tot sangerez. Luna viitoare as avea niste evenimente importante si nu as vrea sa mai am aceasta pb a sangerarii. cineva mi-a recomandat sa iau clorocalcin k sa stopeze. E bine sa iau sau ce sa fac sa se opresca macar luna viitoare?

DBI

acum 11 ani

Salut,
am si eu o problema cu anticonceptionalele Yaz, iar acuma cum e intre sarbatori chiar nu am la ce ginecolog sa merg sa ma lamuresc.
deci acum 2 luni jumatate am inceput sa iau anticonceptionale, pentru ca acum doi ani luasem Yasmin si nu mi se potriveau de data asta mi-a recomandat Miligest(polifazice) de la care am avut cam aceleasi efecte ca si de la Yasmin( acnee, sani mariti si schimbari bruste de stare) am mers la ginecolog pentru ca stiam ca nu este normal asa ca mi le-a schimbat pe monofazice, si anume, Yaz. De aici urmeaza problema mea.
Am avut dureri menstruale 2-3 zile la rand fara sangerari(cum ar venii cele 7 zile libere dupa Miligest inainte sa incep blisterul de Yaz) in a 4-a zi tot dureri menstruale, eram sigura ca am inceput sa sangerez asa ca am luat la aceasi ora la care luam celelalte anticonceptionaole, prima pastila de Yaz si apoi cam 2-3 zile nu am sangerat deloc. m-am speriat, am crezut ca e vorba de sarcina asa ca am facut un test, care a iesit negativ. apoi pe urmatoarea zi am inceput sa sangerez un pic, asta era acum 11 zile, de atunci sangerez foarte putin , dar continuu. Stiu ca se zice ca se poate intampla chiar continuu in primele 3 luni, dar eu nu inteleg de ce acesta este un lucru acceptabil, adica eu le iau ca metoda contraceptiva pentru ca am o viata sexuala activa, dar cum poate fi aceasta activa daca eu sangerez continuu? Oare se va opri sangerare in urmatoarele zile sau ajung in perioada cand ar trebui sa imi vina menstruatia in mod normal tot sangerand? Sincer sunt cam speriata, de aceea am dat toate detaliile posibile.
daca ar fi sa renunt la Yaz, trebuie sa termin blisterul? Pe prospect zicea ca se pot opri oricand.
S-a confruntat cineva cu asa ceva ?
Astept un raspuns.
Multumesc