yasmine

Ciclul menstrual

Postata de maria_r cu 12 ani in urma.

Buna fetelor! de 2 luni iau si eu anticonceptionale yasmine si vineri pe 13.01.2012 am terminat a doua folie si inca nu mi-a venit ciclul. Mentionez ca si luna trecuta a venit pe marti miercuri. pastilele le-am luat corect deci nu s-ar pune problema sa fie alte cauze (cel putin asa cred eu). Voi ati patit la fel, adica e normal sa intarzie?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In conditiile in care ati luat in mod corect contraceptivul oral, nu aveti varsaturi sau diaree, este putin probabil sa existe o sarcina. Prelungirea sau scurtarea duratei menstrei este unul din efectele contraceptivului. Daca menstra lipseste de doua ori la rand, ar trebui sa intrerupeti contraceptivul si sa consultati medicul, se poate pune problema unei sarcini.