vreau sa raman insarcinata

Ciclul menstrual

Postata de andreea.elena30 cu 10 ani in urma.

Buna seara,
Am menstruatia neregulata cum pot sa aflu cand sunt la ovulatie???
Ma chinui de cateva luni si nu reusesc...
Astept un raspuns...
Va multumesc!

Raspunsuri (7)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

poti sa iti masori temperatura bazala si eventual consistenta mucusului cervical; daca combini cele 2 metode ai o rata de succes mai mare

ar trebui totusi sa mergi la un ginecolog pentru a vedea de ce ai menstruatii neregulate; daca ai un dezechilbru hormonal e posibil sa nu poti ramane insarcinata pana nu il corectezi. de asemenea ginecologul iti poate spune exact in ce constau aceste metode

ca sa afli mai multe, uita te peste linkurile astea:

http://forum.7p.ro/cum-se-masoara-corect-temperatura-pentru-a-afla-perioada-de-ovulatie.aspx?g=posts&t=4375

http://www.babycenter.com/ovulation-chart

http://infertility.about.com/od/tryingtoconceive101/a/cervicalmucus.htm

Stan Andreea Elena

acum 10 ani

Buna,
Iti multumesc de raspuns temperatura knd este indicat sa o iau?
Testele de ovulatie sunt de incredere?
Va multumesc!
:

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

temperatura se ia dimineata, intravaginal, chiar cand te trezesti. e indicat sa tii termometrul langa pat si acesta sa fie primul lucru pe care il faci. testele de ovulatie, te referi la cele urinare, nu? din cate stiu iti arata ca ovulatia va avea loc a doua zi, functioneaza ca un test de sarcina, dar sincer nu stiu sa iti spun cat de eficace sunt. probabil ca sunt bune, dar ac***a in vedere ca dozeaza hormonii urinari, daca ai un dezechilibru hormonal s-ar putea sa ai rezultate fals negative

Stan Andreea Elena

acum 10 ani

Sa va spun cum imi vine menstra din octombrie pe 5 nov tot 5 dec pe 11 ianuarie pe 9 si 23 februarie 13....ce parere aveti?
Va multumesc si sper ca nu deranjez....

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

nu e nici un deranj, dar nu pot sa spun ca ginecologia este punctul meu forte. mergeti la un consult. vi se va face o ecografie abdominala pentru a evalua ovarele, sa se excluda eventualele chisturi si niste analize de sange pentru a evalua hormonii, asta pe langa un examen local.

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

am mai gasit un link util:

http://www.copilul.ro/fertilitate/menstruatie/Cum-identifici-ovulatia-daca-ai-ciclu-menstrual-neregulat-a9409.html#Identificarea_ovulatiei_prin_urina

Anca

acum 10 ani

Buna Andreea ! Eu fac teste de ovulatie pe baza de saliva. Am descoperit de curand un dispozitiv si il folosesc in fiecare dimineata dupa emnstruatie si imi arata clar perioada ovulatiei. Uite eu l-am luat de aici: www.ovatel.ro. Mie mi s-a parut cel ami util din moment ce il pot folosi nelimitat. De asemenea eu recomand si tinerea unui calendar sa fie act mai exact.