va rog!!!

Ciclul menstrual

Postata de ioio cu 14 ani in urma.

Am NEVOIE DE AJUTOR Buna, am o intrebare..nu te supara... EU AM LUAT ANTICONCEPTIONALE TIP DE UN AN, imi venea ciclu regulat, pana acuma o luna cand leam intrerupt. luna trecuta mia venit in 15... si am notat pe calendaruil menstrual..ca am metoda calendarului in mobil. problema e ca am facuto cu prietenul meu, cu o zi inainte de ciclu si a lasat in mine, duminica in 12. mie luni in 13 rebuia sa imi vina si uite ca acuma suntem in 17 si nimica te rog..am nevoie de ajutor..

Raspunsuri (10)

Alina200147798

acum 14 ani

Citat:
Am NEVOIE DE AJUTOR Buna, am o intrebare..nu te supara... EU AM LUAT ANTICONCEPTIONALE TIP DE UN AN, imi venea ciclu regulat, pana acuma o luna cand leam intrerupt. luna trecuta mia venit in 15... si am notat pe calendaruil menstrual..ca am metoda calendarului in mobil. problema e ca am facuto cu prietenul meu, cu o zi inainte de ciclu si a lasat in mine, duminica in 12. mie luni in 13 rebuia sa imi vina si uite ca acuma suntem in 17 si nimica te rog..am nevoie de ajutor..

Nu erai in perioada fertila, dar dupa ce ai intrerupt tratamentul hormonal cu anticonceptionale, 3 luni perioada fertila e incerta.
Fa-ti un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul cu risc (in cazul in care nu iti vine menstruatia pana atunci), abia atunci rezultatul va fi relevant.

ioio

acum 14 ani

miam facut ieri testul si mia iesit negativ. si azi mia venit. ms foasrte mult pentru sfat. ms.

Liliana295636

acum 14 ani

Cati ani ai?

Lenke

acum 14 ani

Citat:
Nu erai in perioada fertila, dar dupa ce ai intrerupt tratamentul hormonal cu anticonceptionale, 3 luni perioada fertila e incerta.
Fa-ti un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul cu risc (in cazul in care nu iti vine menstruatia pana atunci), abia atunci rezultatul va fi relevant.

Fals - dupa intreruperea anticonceptionalelor se poate produce ovulatie multipla, si metoda calendarului e ineficienta. Asa ca, exista risc de sarcina, chiar foarte crescut!

Asteapta 3 saptamani de la contactul cu risc, sau 7 zile de intarziere a menstrei si mai fa un test. Daca e negativ, du-te la gineco, ca sa-ti dea ceva pentru provocarea menstrei.

Si data viitoare sa nu te mai joci cu focul.

horatiu71ro

acum 14 ani

Citat:
Am NEVOIE DE AJUTOR Buna, am o intrebare..nu te supara... EU AM LUAT ANTICONCEPTIONALE TIP DE UN AN, imi venea ciclu regulat, pana acuma o luna cand leam intrerupt. luna trecuta mia venit in 15... si am notat pe calendaruil menstrual..ca am metoda calendarului in mobil. problema e ca am facuto cu prietenul meu, cu o zi inainte de ciclu si a lasat in mine, duminica in 12. mie luni in 13 rebuia sa imi vina si uite ca acuma suntem in 17 si nimica te rog..am nevoie de ajutor..

invata boul sa aiba grija de tine

horatiu71ro

acum 14 ani

Citat:
invata boul sa aiba grija de tine

vezi cum esti ? cand ti-e bine nu intrebi,cand da-i de belea imediat apelezi la lume,n-are bani prostul de avort ?sau n-are simtul responsabilitati?

mihaela1345

acum 14 ani

mergi la farmacie si antreaba de pastila de a doua zi si daca o iei ati vine imiediat

Sheila

acum 14 ani

Citat:
mergi la farmacie si antreaba de pastila de a doua zi si daca o iei ati vine imiediat

Pastila de a doua zi nu este pt ati veni menstruatia ci pt a te proteja de o sarcina nedorita, dupa cum se si numeste ia trebuie luata din maxim 72 de ore de la contact, nu dupa 10 zile, daca observi IOIO a postat pe data de 17, in momentul in care raspundeti vedeti si cand avea nevoie omul de ajutor

Sheila

acum 14 ani

Citat:
invata boul sa aiba grija de tine

Cred ca ar trebui sa inveti tu sa vorbesti si apoi sa dai lectii de viata altora

andreea

acum 10 ani

daca nu iti doresti o sarcina atunci protejeazate sunt o gramada de contraceptive si e posibil sa ai o dereglare menstruala din cauza contraceptivelor dar mai bine fati un test de sarcina ca sa dormi linistita mult succes