Urgent

Ciclul menstrual

Postata de AlyMary cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu o intrebare care ma framana: in a 5-a zi de menstruatie am facut sex protejat..pe 11 martie trebuia sa-mi vina...si m-a intarziat...este posibil sa fi ramas insarcinata? Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

menstra reprezinta o etapa a ciclului ovulator; acesta are 2 faze principale: faza foliculara si faza luteala, intre ele ac***a loc ovulatia (fazele se mai numesc pre, respectiv post ovulatorii)
faza foliculara p***ancide cu prima zi a ciclului menstrual si cuprinde schimbarile hormonale care pregatesc organismul pentru ovulatie. in acest timp se dezvolta mai multi foliculi la nivelul ovarului, dintre care unul devine dominant, se va matura si va elibera ovulul (in aproximativ a 14 a zi)
perioada cea mai fertila este cu 5 zile inainte de ovulatie si 2 zile dupa ovulatie. Cele 5 zile inainte de ovulatie sunt datorate duratei de supravietuire a spermatozoizilor, iar cele 2 zile de dupa ovulatie sunt datorate perioadei in care ovulul poate fi fecundat.

Andrei

acum 12 ani

O intarziere de pana la o saptamana e absolut normala..daca nu vine in 7 zile (dar va veni), faceti un test de sarcina.

AlyMary

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns d-le doctor.

AlyMary

acum 12 ani

Multumesc pentru sfaturi si pentru timpul accordat!