URGENT

Ciclul menstrual

Postata de geanynutza24 cu 12 ani in urma.

Mi-e teama sa merg la medic :(.Mi-a venit menstruatia luna trecuta pe data de 13 si m-a tinut pana pe 26.Asta n-ar fi o noutate...De obicei dureaza atat de mult.Insa de cand s-a oprit pana azi,am sangerari care se obeserva pe hartia igienica sau la dus(mentionez ca sunt mai mult sub forma de pielite,nu stiu cum sa explic).Ce ar putea fi?Cum as putea sa-mi inving teama de a merge la doctor,implicit rusinea?Am 26 de ani,deci nu sunt o copila:(

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Este foarte important sa mergeti la medicul ginecolog. Acesti medici au o pregatire vasta si sunt interesati de starea dvs de sanatate si nu de aspectele fizice si sexuale. Sunt foarte multi ginecologi care sunt femei. Deci puteti sa mergeti la o femeie.

Acum, depinde ce aspecte implica si frica dvs si care este de fapt cauza temerii. Va sugerez sa apelati si la consiliere psihologica pentru a va ajuta sa scapati de acest fel de temeri si sa va traiti viata mai linistita si mai putin complicata, astfel reusind sa nu va mai puneti sanatatea in pericol.

geanynutza24

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns.Teama se bazeaza pe un eventual diagnostic care sa ma doboare psihic mai mult de cat sunt acum.Cred ca primul pas este sa merg la un psiholog precum ati spus dvs.