un sfat va rog

Ciclul menstrual

Postata de ramonitza cu 14 ani in urma.

Buna Mmg,
Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme pentru ca o scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine in forma tocmai prin aceste secretii, perfect normale.
Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.
Daca tu ai avea secretia urat mirositoare atunci ar fi o problema. Numai bine si sa ne mai scrii

Raspunsuri (3)

Elena991510

acum 15 ani

Secretia care apare in momentele de apropiere, este o secretie normala, cu rol de lubrefiant natural.
deci stai fara grija, totul este normal la tine

ramonitza

acum 14 ani

Buna. Am si eu o mare problema. Sunt casatorita de 2 ani. Am luat anticonceptionale pe o perioada de aproxamitavi un an si am incetat luarea lor in martie. In luna aprilie mi-a venit pe 24, in mai pe 31, iar de atunci tocmai pe 22 iulie am mai avut ciclu. Nu stiu cum sa imi calculez perioada fertila si imi doresc foarte mult un bebelus. Daca aveti sfaturi sau recomandari le primesc cu cel mai mare drag. Va multumesc!

Sheila

acum 14 ani

In momentul in care renunti la AC este normal sa se produca o dereglare, perioada fertila nu ai cum sa o calculezi pt ca trebuie sa ai un ciclu cat de cat regulat. Ce poti face este sa mergi sa-ti cumperi de la farmacie un test pt ovulatie.Numai bine si sa auzim de un bebe