Trebuie sa continui tratamentul cu Duphaston?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11719749856 cu 2 luni in urma.

Bună ziua!
La recomandarea medicului endocrinolog, în luna mai am început tratamentul cu Duphaston pentru insuficienta luteala(ce îmi cauza menstruații neregulate), luând o pastila pe zi din ziua 16 pana în ziua 25, astfel pe 13 iunie am avut menstruatie de privatie,totul normal.
Luna aceasta, pe 28 iunie fiind ziua 16 cm, trebuia sa încep din nou tratamentul de 10 zile de Duphaston, iar după prima pastila am început la câteva ore sa sângerez. Sângerarea a crescut progresiv ca flux, asemănătoare cu o menstruatie normala. Am continuat cu pastilele și pe 29 iunie (ziua 17) adică ieri.
Este bine sa continui cu tratamentul pana în ziua 25 sau sa îl întrerup? Ce ma sfătuiți sa fac?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca sangerarea pe care o experimentati sa fie doar un efect secundar al tratamentului cu Duphaston. Cu toate acestea, este important sa cereti o opinie medicului dvs. imediat. El sau ea ar putea dori sa schimbe doza sau sa va sfatuiasca sa intrerupeti tratamentul pentru o vreme.

Nu incercati sa modificati doza sau durata tratamentului fara a consulta mai intai medicul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645

Mihaela

acum 2 luni

Dupfaston este bun pentru reglarea ciclului menstrual și pentru sarcină ca și eu am luat dupfaston din 2017 pana în 2020 acum depinde de fiecare femeie cum ii reacționează corpul după administrarea pastilelor Dupfaston dacă medicul ți la recomandat ea tratamentul incontinuare!
Multă sănătate!😊