Tache Maria?

Ciclul menstrual

Postata de Maria Tache cu 10 luni in urma.

Bună ziua sunt la menstruație și îmi curge cu cheaguri , menționez că am polifibromatoza uterină este din cauza fibromului , mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,
Sangerarea abundenta si cu cheaguri poate fi destul de neplacuta si in timpul menstruatiei normale, iar polifibromatoza uterina poate juca un rol in aceasta situatie.

Polifibromatoza uterina este o afectiune in care apar mai multi fibromi uterini in aceeasi locatie. Acesti fibromi pot cauza sangerari abundente si cu cheaguri in timpul menstruatiei. Daca nu ai facut-o deja, ar fi bine sa consulti un medic ginecolog pentru evaluare si sfaturi suplimentare.

In timpul menstruatiei, poti incerca urmatoarele lucruri pentru a reduce sangerarea abundenta si a gestiona cheagurile:

1. Foloseste absorbante igienice mai mari sau tampoane/clipsuri pentru sangele cu cheaguri.
2. Schimba absorbantele/sanitarele la intervale regulate pentru a mentine igiena.
3. Aplica caldura pe abdomen pentru a ameliora durerile menstruale si a ajuta la reducerea cheagurilor.
4. Evita substantele care subtiaza sangele, cum ar fi aspirina, pe durata menstruatiei.
5. Poti discuta si cu medicul tau despre optiunile de tratament pe termen lung, cum ar fi administrarea de contraceptive orale sau terapia hormonala, pentru a controla sangerarea si a reduce simptomele neplacute.

Este important sa consulti un medic pentru a identifica si trata corect cauza exacta a simptomelor tale. Fiecare caz este individual, iar un medic poate oferi sfaturi si tratament personalizat pentru problema ta specifica.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/problemele-ciclului-menstrual-cheagurile-de-sange-modificarile-de-culoar_5282