sunt s-au nu la menopauza ?

Ciclul menstrual

Postata de RODICA3858986 cu 13 ani in urma.

de aproximativ 3 ani am ciclu foarte rar , din ce in ce ai rar -am 52 de ani . Se poate sa fi intervenit menopauza ? Cand pot sti cu exactitate ca s-a instalat si nu ii ai vine ciclulu de loc ?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Din cate stiu eu (de la mama), asa i s-a intamplat si ei. De pe la 50 de ani a inceput sa se rareasca ciclul pana a disparut de tot pe la 53 sau 54. La varsta ta, cred ca acest lucru este normal. Ca sa stii insa sigur, iti recomand sa mergi la un endocrinolog pentru analize. Nu stiu daca poti sti "cu exactitate" cand se va instala, dar analizele pot ajuta in acest sens. Exista si teste de ovulatie care iti arata daca mai ovulezi sau nu.