sunt insarcinata?

Ciclul menstrual

Postata de ella21 cu 14 ani in urma.

am 18 ani si nu stiu ce sa mai fac. am o intarziere de ciclu menstrual de aproape 3 sapt. am facut un test de sarcina acum 4 zile si a iesit negativ. am dureri ovariene si de sani dar menstruatia nu apare. ce sa fac? nu am bani de consult medical iar cu parintii nu pot sa vorbesc. astept raspunsul vostru. si inca cv am scurgeri albicioase care stiu k sunt somnul premenstrual dar nimic....ast raspunsurile voastre. va multumesc.

Raspunsuri (4)

ramonitza

acum 14 ani

eu cred k este vorba de o dereglare hormonala. si mie mi-a intarziat in jur de trei saptamani si mi-a venit ieri...totusi ar fi bn sa faci si un control knd faci rost de bani k e foarte util. o zi buna

Sheila

acum 14 ani

Testele stiu ca sunt destul de bune, poate ai racit sau e vreo dereglare cum iti zicea si ramonitza
Exista si cabinete de planificare familiala la care nu trebuie sa platesti, acestia te indruma si iti ofera si metode de protectie gratuita. Aceste cabinete , din cate stiu, se gasesc in spitalele de stat.
Numai bine

VallyCobra64

acum 14 ani

Scuz-m c intervin, sunt brbat i sunt tat, deci n calitatea asta a dori s-i dau nite sfaturi. Fiica mea are 21 ani i a fcut aceeai greeal ca tine(poate). Trebuie s ai ncredere n prini c ei te-au fcut i te-au crescut, mai greu sau mai uor, mai dur sau mai cu blndee, tu tii, dar totui nu eti o strina pentru ei. Dac totui nu vrei s iei n calcul varianta de mai sus, i recomand s mergi la medicul de familie, cci deontologia(regula) medical spune despre confidenialitatea(secretul) afeciunii pacientului fa de alte persoane i poate s-i dea bilet de trimitere la medicul ginecolog consultaia fiind gratuit dac mai eti la coal. Atenie, ntreruperile de sarcin se fac pn la 3 luni apoi crete riscul.Ai putea s discui i cu prietenul tu s se implice. SNTATE

Adrienne

acum 14 ani

Sunt de acord cu parerea de mai sus......ce nu inteleg eu si marturisesc ca ma si revolta, este neimplicare baiatului si retinerea fetei de-al implica. Nimeni pe lumea aceasta nu-i este mai aproape decat parintii. Totusi si ei au o vina pentru ca, nu stiu cum sa se apropie de copil si sa-i fie cei mai buni prieteni.