sunt insarcibata?

Ciclul menstrual

Postata de ramira cu 12 ani in urma.

buna seara ...am si eu o intrebare pe data de 13 oct am avut un contact sexual neprotejat tin sa mentionez ca nu a ejaculat in mine.in ziua urmatoare mia venit menstruatia care a tinut numai 1 zi iar a 2 a zi doar cateva picaturi.este posibil sa fi ramas insarcinata sau este vorba de o dereglare hormonala/...nu mai facusem dragoste de 2 luni.problema e ca am dureri de sanii ...va rog din suflet sa imi raspundeti

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in lipsa unei forme de contraceptie, exista posibilitatea aparitiei unei sarcini nedorite, chiar daca ultimul contact sexual a fost in apropierea menstruatiei. de-a lungul timpului s-a dovedit ca metoda ''calendaristica'' de contraceptie nu este eficienta deloc.
desi cel mai probabil este vorba despre o alta afectiune, doar o dereglare a ciclului, va recomand sa utilizati si un test de sarcina la aproximativ o saptamana dupa contactul sexual, si preferabil din urina de dimineata (mai concentrata), pentru a evita neplacerile unei sarcini nedorite, mai ales ca nici nu este foarte scump testul, si cu siguranta va va scuti de aceasta incertitudine.
pe viitor, exista metode contraceptive mult mai eficiente, cum ar fi prezervativul daca aveti partener sexual nou sau anticonceptionalele (de recomandat in urma unui consult ginecologic sau preferabil la medicul endocrinolog).

va urez o zi buna

ramira

acum 12 ani

va multumesc din suflet