sunt insarciana?

Ciclul menstrual

Postata de ramira cu 12 ani in urma.

spuneti-mi si mie va rog frumos cum se manifesta menstruatia peste sarcina si ce simptome ai,daca se produc anumite schimbari ale corpului???va multumesc din suflet

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Orice sangerare in timpul sarcinii este anormala si necesita examen de specialitate. Amenoreea (lipsa menstrei) este un simptom principal in sarcina; in primul trimestru apare o discreta marire de volum a sanilor, senzatie de tensiune mamara, dureru mamare, probleme digestive ( greturi matinale cu/fara varsaturi, modificari de apetit, de gust, miros, preferinte alimentare) mictiuni frecvente (compresia uterului in crestere asupra vezicii urinare), iritabilitate sau oboseala excesiva
Desigur ca sarcina trebuie confirmata printr-un consult si test de sarcina (urinar sau sanguin)