speriata...

Ciclul menstrual

Postata de bibilica cu 14 ani in urma.

buna ziua.. am o problema si as vrea daca se poate sa ma lamuriti cat mai pe intelesul meu... am avut contact sexual pe data de 15(ieri)fara protectie.. dar prietenul meu stia ceva de genul ca perioada cea mai periculoasa e cu 3 zile dinaintea ciclului si 10 dupa acesta.. acum nu stiu.. dar as vrea tare mult sa ma lamuriti si pe mine .chiar asa este,am fost corect pe data de 15?si daca nu imi puteti spune va rog cum as putea calcula lucru asta? sau macar sa-mi dati exemplu pe mine : ultimul ciclu ac***au-l pe 25-11-2009.. si de la un timp urmatoarea menstruatie apare cam peste 1 saptamana de la data tercuta.. deci cam pe 1 decembrie fiind urmatoarea... si tinand in jur de maxim 5 zile.. imi puteti spune va rooooog frumos cum calculez?multumesc

Raspunsuri (3)

Menekse.

acum 14 ani

nu este deloc cum spune prietenul tau. Perioada cea mai periculoasa este exact la mijlocul perioadei dintre 2 menstruatii. Iti recomand sa mergi la farmacie sa iti cumperi asa numita "pilula de a 2 a zi". Se numeste Postinor 2 si se ia in primele 72 de ore de la un contact sexual neprotejat, cu cat mai repede cu atat mai bine. Intreaba detaliile la farmacie. Asa scapi de stres.

Dr. Cristina - Recuperare medicala

acum 14 ani

este corect ce ti-a raspuns wyolett! sa nu te bazezi niciodata pe metoda calendarului! s-ar putea sa apara o surpriza cu ochi!

Maria C

acum 14 ani

Mai bine incearca pe viitor sa te protejezi, adica cumpara-ti anticonceptionale si vei scapa de acest stres. Pe curand!